Ev dekorasyonunda son yıllarda bir yana atılan duvar kağıtları yeniden moda. Kumaş olanlar, granit dokulular, vinil esaslılar. El boyaması kağıtlar, hatta altın ve gümüş işlemeliler bile var. Desenler de sonsuz. Ama moda derseniz, kocaman çiçek motifleri bugünlerde vazgeçilmezler arasında.Çocukluğumuzun çiçekli, desenli birbirinden renkli duvar kağıtları evlerimize geri döndü. Hem de dönüşü gerçekten 'muhteşem' oldu.Aslına bakarsanız, dünya dekorasyon trendine imzasını atan yeni nesil duvar kağıtlarına duvar kaplaması demek daha doğru. Granit esaslı kağıtlarda kum taneciklerini görmek, tekstil esaslılarda püsküllere dokunmak mümkün. Doğal olandan yana iseniz bambu duvar kağıtları da var. Üstelik artık sadece odalarınız değil, banyo ve mutfaklarınızı da gönül rahatlığıyla duvar kağıdıyla kaplayabilirsiniz. Vinil esaslı yıkanabilir duvar kağıtları, fayansı aratmayacak sağlamlıkta. Mimarlar, döşemesi kolay, aşınması zor, boyaya göre uzun kullanımlı duvar kağıtlarını artık sık sık kullanıyorlar.

İster sil ister yıka.

Silinebilen duvar kağıtları yıllardır var. Ama doğrusu ilk örnekler silindiğinde alaca bulaca oluyordu. Oysa şimdi vinil gibi suya dayanıklı malzemelerle üretilen kağıtları yıkamak bile mümkün. Artık duvar kağıtları eskidiği için değil dekorasyondan sıkılınca değiştiriliyor. Bu tür duvar kağıtlarında desen ve renk seçeneğiniz sonsuz. Ayrıca, bordürlerle böleceğiniz duvarlarınızın alt ve üst bölümlerine farklı desenler uygulayarak, yaşadığınız mekanı keyfinize göre renklendirebilirsiniz.

Doğal malzemeler ön planda.

Duvar kağıtlarında granit, bambu gibi materyallerden üretilen doğal malzemeler de en çok tercih edilenler arasında. Bunlara kumaş kaplamaları da eklerseniz, duvarlarınız artık sadece görme değil dokunma duyunuza da hitap ediyor. Granit esaslılarda taş ve kum parçacık'larına, bambu esaslılarda kendine özgü dokuya, kumaşlarda da dokumaya hatta zaman zaman püsküllere dokunmak mümkün. Tercih ettiğiniz dekorasyon tarzına göre istediğinizi seçebilirsiniz.

Uygulama ve usta çok önemli

Duvar kağıtlarında en önemli nokta, işin ustasını bulmak. En kaliteli ürünü bile alsanız, eğer ustanız iyi değilse kötü sonuçlar almak mümkün. Farklı materyallerle üretilen ve kalınlaşan duvar kağıtlarını kaplayan usta bulmak çok da kolay değil. Önerimiz, kağıdınızı aldığınız yere danışarak, onların gösterdiği ustalarla çalışmak.

UYGULAMA ESASLARI

Duvar Kağıdı Uygulama Esasları

Duvar kağıtlarının tüm özellikleri duvar kağıdı rulosu içinde bulunan etikette bir takım uluslararası işaretlerle belirtilmiştir. Bu işaretlerin anlamlarını sitemizde bulabilirsiniz.

KULLANILACAK YAPIŞKAN:

Perfax veya methylen toz yapışkan imalatçı firmanın tarifine uygun olarak temiz bir suda iyice eriyene kadar karıştırılır. Kalın ve ağır kağıtlarda bu karışımın içine %20 oranında sıvı duvar kağıdı yapıştırıcısı ilave edilir.

UYGULAMA:

En fazla 1 rulo açarak kesmeden önce desenleri ve kağıt yüzeyini kontrol ediniz. Tavan ve döşemenin birbirine paralelliğini kontrol ediniz. Duvar yüksekliğini her bir duvar yüzeyi için en az üç noktadan ölçünüz ve en büyük değeri yükseklik olarak kabul ediniz. Daha sonra duvar yüksekliğinizden yaklaşık 10 cm. fazla olmak kaydı ile ilk boyu kesiniz. İkinci boy kağıdı, ilk kesilen boy ile yan yana getirip desenlerin birbirine uyumuna dikkat ederek biraz daha pay verip kesiniz. İkinci boydan sonraki boyları aynı şekilde bir önceki boy ile desenleri uyacak şekilde kesebilirsiniz. Uygulamaya ışık alan bir cepheden başmalısınız. Önce terazi veya şakul ile duvarın bir köşesinden yaklaşık 20 cm uzaklıkta kurşun kalemle düşey bir çizgi çiziniz. Yapışkan uygulaması duvar kağıt cinslerine göre değiştiğinden aldığınız kağıdın tipine uygun uygulamayı seçiniz. Buna göre yapışkanı aşağıda tarif edildiği şekilde kağıda veya duvara sürünüz. (Bknz. Uygulama Tipleri) Duvar kağıdının bir kenarını çizdiğiniz çizgiye uygun olarak yapıştırınız. Temiz bir bezle sıvazlayarak duvara tam yapışmasını sağlayınız. Kağıdın arkasında oluşacak muhtemel hava boşluklarını aynı yöntemle alınız. Bu boy ile yapıştırma işiniz tam bittikten sonra ikinci boyun yapıştırılmasına geçebilirsiniz. İkinci boyu desenlerine dikkat ederek yapıştınız, ek yerlerine biraz daha özen gösteriniz. Hiçbir zaman üst üste binmesine veya hafif de olsa aralık kalmasına izin vermeyiniz. İki boy kağıt tam anlamı ile yan yana gelecek şekilde duvara yapıştırılmış olmalıdır. 2 rulo uygulaması bittikten sonra 1 saat bekleyiniz. Uygulamanızda bir sorun yoksa ikinci grup kağıtlara aynı şekilde devam edebilirsiniz. Bir duvarın kaplaması bittikten sonra alt ve üstteki fazlalıkları bir mastar üzerinden maket bıçağı ile kesiniz. Temiz suda yıkanmış bir bezle tüm kaplanan duvar yüzeyini siliniz. Duvar kağıdı kaplaması yapılan mekan, uygulama süresince ve kuruma döneminde 24 saat boyunca pencere ve kapısı kapalı tutulmalı, yüzeylerin olası hava akımlarına maruz kalması engellenmelidir. Kuruma süresince direk güneş ışığı alması engellenmeli, kaloriferler kapalı tutulmalıdır. Aksi durumda erken kuruma nedeni ile kağıt birleşimlerinde aralanma olabilir ve düzeltilemez. Düzgün zemin doğru uygulama yapılması durumunda bile bazı desenlerde ek yerlerinin hafif belli olacağı unutulmamalıdır. Bu da malzemenin doğasından gelmektedir.

UYGULAMA TİPLERİ :

TİP : 1 VİNİL DUVAR KAĞITLARI

Kestiğiniz boyların arka yüzüne hazırladığınız yapışkanı fırça ile yeterince sürünüz ve yapışkanlı yüzeyleri birbirine gelecek şekilde katlayıp 10-12 dakika bekleyiniz. Daha sonra uygulayınız.

TİP :2 NONWOVEN VE TEKSİL DUVAR KAĞITLARI

Hazırladığınız yapışkanı fırça veya rulo ile DUVARA sürünüz. Kesilmiş boyları yanyana yapıştırırken tutkalın kağıdın yüzüne bulaşmasına izin vermeyiniz. Bulaşırsa derhal temiz ıslak bir bezle siliniz ve kuru bir bezle sildiğiniz noktayı kurulayınız.

TİP : 3 HASIR DUVAR KAĞITLARI UYGULAMA TEKNİĞİ

Hasır kağıtlar doğal malzemeden üretildiğinden bir rulonun içinde bile ton farklılıkları olabileceği gibi aynı batch numarasına sahip rulolar arasında da ton farklılıkları olabilir. Bu, doğal malzemeler için olağan bir durumdur. Ancak uygulama öncesinde En fazla 1 rulo açarak kesmeden önce renk ve ton kontrolü yapılması gerekir. Tavan ve döşemenin birbirine paralelliğini kontrol ediniz. Hasır kağıtlar genellikle 90 cm eninde 550 cm. boyunda rulolar halindedir. Dolayısı ile bir rulodan 275cm'lik iki boy alabilirsiniz. Tavan yüksekliğiniz bundan fazla ise metrajınızı yeniden gözden geçirin. Renk ve ton kontrolü yapılmış kağıtları isteğinize bağlı olarak tonları koyu olanları bir tarafa, açık olanları bir diğer tarafa veya bir koyu, bir açık olacak şekilde sıraya diziniz. Hazırlanmış sıraya dikkat ederek hasır duvar kağıtlarının arka yüzünü temiz bir su kullanarak fırça ile iyice ıslatınız. 10-12 dakika beklemeye bırakınız. Kağıdın arkasına tutkal sürmeyiniz. Hasır duvar kağıtlarının derzleri görünür olduğundan duvar genişliğini ortalayıp başlamanızda simetrik görünüm açısından fayda vardır. Hazırladığınız tutkalı duvara bir boy duvar kağıdından biraz daha geniş olacak şekilde sürünüz. Yumuşamış hasır duvar kağıtlarını yapmış olduğunuz sıra ile duvara yapıştırınız. Kağıdın bir kenarından düşey durumunu terazi ile kontrol ediniz. Temiz bir bezle sıvazlayarak duvara tam yapışmasını sağlayınız. Bu işlemde duvara sürülmüş tutkalın duvar kağıdının görünen yüzüne bulaşmamasına dikkat ediniz. Bulaşırsa nemli temiz bir bezle derhal siliniz. Bu tarz kağıtların derzleri görünür olması bir özelliktir.

Zemin Hazırlığı
GENEL

Duvar kağıdı yapılacak mahallerde, Olası her türlü duvar ve tavan üzerindeki tadilatlar tamamlanmış, tavan boyası, kartonpiyer, döşeme şapı, bitmiş olmalıdır, mahallin kapı ve pencereleri takılmış olmadır. Laminat veya lamine Parke, kesimleri mahal dışında yapılmak kaydı ile duvar kağıdından sonra yapılabilir. Masif parke önce yapılmalıdır. Tüm elektrik priz ve anahtarların iç üniteleri takılmış olmalıdır. Süpürgeliklerin Kağıttan sonra yapılması tavsiye edilir. Duvar yüzeylerinin kuru ve temiz olması gerekmektedir. Duvar yüzeyinde eskiden yapılmış duvar kağıdı varsa mutlaka sökülmelidir.Kabarmış eski boya ve macunlar kazınmalıdır. Duvar yüzeyinde nem olmamalıdır. Kırıklar, çatlaklar kazınmış bölgeler alçı sıva veya saten alçı ile tamir edilmeli ve tüm yüzeye saten alçı macun yapılıp zımparalanmalıdır. Bu yüzey üzerine bir kat primer (Astar) sürülmelidir. Koyu renk duvar kağıdı kaplanacak yüzeylerin duvar kağıdı rengine yakın bir kat plastik boya ile boyanmasında fayda vardır. NOT: Parlak görünümlü kağıt yapılacak ise alçı macun çok düzgün yapılmalı ve hazırlanan yüzey bir çelik mastarla kontrol edilmelidir. Aksi durumda kağıt uygulamasından sonra parlak kağıt yüzeyinde zemindeki hareketliliğe bağlı olarak ışığın farklı yansımaları nedeni ile istenmeyen bir takım renk tonları ve farklılıkları oluşacaktır. Bu durum özellikle ışığa paralel duvarlarda daha belirgin hale gelmektedir.

Kaç Rulo Gerekli
DUVAR KAĞIDI İHTİYACININ HESAPLANMASI İÇİN ÖRNEK

Duvar kağıdı kaplanacak duvarın kapı ve büyük pencereler düşülerek uzunluğunu (veya odanın çevresini) ve duvar yüksekliğini ölçün. 1 ) Duvar kağıdı rulosu genellikle 52-53 cm eninde ve 10 m boyundadır. Ortalama olarak yaşam mahallerinde tavan yüksekliği 2,60 ile 2,90 arasında değişmektedir. Bu durumda bir rulo duvar kağıdından 3 boy alabilirsiniz. Yani bir rulo ile 53 cm x 3 = 159 cm uzunluğunda bir duvar parçasını kaplayabilirsiniz.
2) Duvar boyunu rulo enine bölün ve tam sayıya yuvarlayın. (Örnek :duvar boyunuz (yatay uzunluk): 5 mt 5.00 mt / 0.53 mt = 9.4 boy= 10 boy duvar kağıdı gereklidir.)
4) Gerekli olan boyun bir rulodan çıkan boya bölünmesi ile (10 / 3 boy = 3.3) yani 4 rulo duvar kağıdına ihtiyaç vardır.
5) Artan parçalar ile kapı ve pencere üstlerinin kaplanmasında kullanacaktır

ULUSLAR ARASI İŞARETLER